Montaż szaf sterowniczych – kilka dobrych praktyk

Montowanie szaf sterowniczych to nie tylko podłączenie przewodów zgodnie ze schematami. Równie ważne jest, by były one odpowiednio podłączone, zabezpieczone, uporządkowane i oznaczone. Oto kilka praktyk, o których powinien pamiętać każdy monter szaf elektrycznych i sterowych.

Kable – serce instalacji elektrycznej

Przewody wchodzące w skład instalacji sterowej (elektrycznej) powinny być odpowiednio przycięte. Ich izolacja powinna zabezpieczać przewód na całej długości. Należy ją tak skracać, by połączenia z elementami wykonawczymi zapewniały maksymalną ochronę przed porażeniem elektrycznym, bądź przed wystąpieniem zwarcia. To oczywiście nie wszystko. Poszczególne przewody powinny być grupowane ze sobą i łączone w grubsze wiązki. Istotne jest, by w szafie sterowniczej znajdowało się w miarę dużo wolnej przestrzeni.

Stabilizacja zacisków

Szafy sterownicze muszą być tak wykonane, by znajdujące się w nich zaciski pod żadnym pozorem nie wykazywały żadnych oznak obluzowania. Dotyczy to zarówno samych przewodów, których końcówki winny być odpowiednio luźne (nie przesadnie!) i jednocześnie trwale zamocowane w elementach obwodu elektrycznego. Równie ważne jest to, aby i same elementy układu były stabilnie zamocowane na szynie DIN.

Zaznaczanie postępów

Podczas podłączania poszczególnych elementów sterowych i elektrycznych, warto zaznaczać na schemacie wszystkie wykonane już podłączenia. Dzięki temu automatyk będzie mógł szybko i sprawnie wykonać swoją pracę, redukując do minimum ryzyko powstania błędu. Oczywiście warto pamiętać również i o tym, że schemat, na podstawie którego przewody są łączone, również może wykazywać błędy. Dlatego tak ważne jest posiadanie stosownej wiedzy na temat poszczególnych elementów i zasad ich pracy w konkretnym obwodzie elektrycznym. Przykładowe szafy sterownicze można zobaczyć tu: https://radiolex.pl/kategoria-produktow/szafy-sterownicze/

Podsumowując, odpowiednie montowanie instalacji wewnątrz szaf sterowniczych, jest równie ważne, co przestrzeganie zapisów znajdujących się w schemacie układu. Spokój i opanowanie to najważniejsze cechy, dzięki którym będzie to możliwe.

Dodaj komentarz